Novinky

Řeznické nože - jaký si vybrat

Jak si vybrat řeznický nůž a na co použít

 

Pro ty z vás, kteří si chcete pořídit nůž za určitým účelem si můžete přečíst tohoto menšího průvodce, který vám poskytne informace o tom, jaké jsou typy řeznických nožů a na jakou práci se hodí.

Typ řeznického nože si pořizujte dle fáze zpracování masa. Podle potřeby pak můžete vybírat délku a pružnost čepele nebo materiál rukojeti.

 

Vykosťovací nůž - prodloužená ruka každého řezníka

Vykošťovací nůž se používá k oddělení syrového masa od kostí. Díky speciálnímu tvaru a ostré špičce čepele lze s tímto nožem rozřezat klouby a účinně odstranit šlachy i kousky kůže. Většina vykosťovacích nožů má rovnou nebo mírně zakřivenou čepel s pružnou nebo pevnou čepelí.

_files_catalog_catalog_21622942.jpg_1024_768

 

 

Blokový nůž - ostrý a velmi přesný řez

Blokový nůž je využíván především na krájení masa, ale je také vhodný i ke krájení nebo sekání dalších potravin, například zeleniny. Nůž se vyznačuje širokou čepelí s velkou ostrostí a velmi přesným řezem.

_files_catalog_catalog_21666206.jpg_1024_768

 

 

Vykrvovací nůž – nesmí chybět ve výbavě každého řezníka

Vykrvovací nůžbychom měli najít ve výbavě každého řezníka. Tento typ nože se používá především při porážce jatečních zvířat. Špičatý tvar a ostrá čepel nože je vhodná k přesnému řezání žil a tepen, což umožňuje rychlé vykrvácení a další zpracování zvěře. Nůž lze použít i na porcování masa.

_files_catalog_catalog_21666205.jpg_1024_768

 

  

Špalkový/porcovací nůž

Špalkový/porcovací nůž patří mezi vybavení profesionálních řezníků. Masivní čepel slouží k porcování a krájení syrového masa nebo ke stahování sádla. Vynikající pomocník při porcování velkých kusů masa. Rychle a přesně zbaví maso tuků a šlach. Nůž se vyznačuje speciálně zahnutým tvarem čepele, která umožňuje dlouhý a přesný řez.  

_files_catalog_catalog_21622958.jpg_1024_768

 

 

Bourací nůž - přesný a dlouhý řez

Bourací nůž Na bourání, porcování, vykrajování a další úpravu větších kusů syrového masa  s tvrdou a dlouhou zahnutou (šavlovitou) čepelí, která umožňuje přesný a dlouhý řezný pohyb. Nůž se také používá na stahování sádla.

_files_catalog_catalog_21666225.jpg_1024_768

 

 

 

Jak na domácí klobásy

říjen-recept-01

Tak jako máme rádi vaření, jsme velkými příznivci uzení a zde bychom se s vámi rádi podělili o náš osvědčený recept na domácí klobásky.

Nejdříve co budete potřebovat na 5 kg díla, což bude po vyuzení cca 4 kg klobásek:

3 kg vepřový bůček bez kůže

1 kg vepřová plec

1 kg hovězí krk

Přidejte 100 g soli a nechte odpočívat, 1-3 dny v lednici nakrájené na menší kousky či proužky. Při mletí Vám to pak mlýnek vrátí :-) a hlavně sůl pěkně prostoupí do masa.

Poté tohle vše pomelte a to v poměru 0,5 kg bůčku a 1 kg hovězího krku najemno na řezné desce číslo 3 mm. Zbytek pomelte dle Vaší chutě. My zkoušeli desky 12 mm až 20 mm a kdo si potrpí na pořádné kousky masa v klobásách pomele si na ledvince. https://www.znackovenadobi.cz/vyhledavani/?string=ledvinky

Je to čistě o tom jak to komu vyhovuje a na to lze přijít jen dalším zkoušením :-) 

Po umletí doporučujeme opět zchladit v lednici, aby se nám při míchaní neuvolňovala z masa bílkovina a zrovna si připravte do lednice 1/5 litru vody, kterou také nechte co nejvíc zchladit.

Poté již můžeme maso okořenit, jak to už také záleží na chuti. Nejdůležitější je dodržet poměr masa a soli, ostatní už je dochucování, i když mnohdy také důležité. My kořeníme takto:

10g Mletý pepř

12g Paprika pálivá

25g Paprika sladká

25g Kmín drcený

80g Česnek

1-2g Nové koření (mleté)

1-2g Muškátový oříšek

15g Kmín celý

Vše důkladně promíchejte zalévejte ledovou vodou. Míchání zabere třeba i 30 minut. Je i důležité, aby maso drželo na ruce, když jí otočíte dlaní dolů. V případě, že mícháte v parném létě je lepší třeba chvíli přestat dát zase do lednice a potom pokračovat. To je velmi důležité.

Jakmile máte hotovo dejte opět do lednice přes noc zaležet, ale není to úplně nutné pokud už jste měli dopředu nasolené maso. Nacpěte do střev např. kalibr 32/34 mm a naplňte mlýnkem s nabíjecí soupravou, nebo plničkou. Střeva důkladně propláchnout od soli a poté nechat klidně i 2 hodiny ve vlažné vodě. Bude se tak daleko lépe plnit.

Zase důležitá věc, po naplnění nechte někde viset. V domácích podmínkách lze využít i sušák na prádlo:-) Jde o to aby se klobásky do udírny nedávali mokré.

Rozpalte udírnu tak hodinku a poté vkládejte klobásy. My udíme cca 6-7 hodin rozmezí 60-70 stupňů. Tady už záleží i na udírně každá může udit jinak. Použili jsme bukové dřevo a opravdu jsou vynikající!!!

Na mletí masa jsme použili mlýnky Porkert https://www.znackovenadobi.cz/mlynky-porkert/ a řezné desky vyrábějící do těchto mlýnků firma KDS, kterých u nás naleznete nepřeberné množství různých velikostí https://www.znackovenadobi.cz/drevene-krajeci-desky/

Na plnění klobásek postačí opět mlýnek Porkert s nabíjející sadou příslušné velikosti https://www.znackovenadobi.cz/nabijeci-soupravy/ 

K výrobě můžete využít samozřejmě i dalších produktů, které naleznete na našem e-shopu jako jsou například dřevěná prkýnka https://www.znackovenadobi.cz/drevene-krajeci-desky/ či vynikající nože https://www.znackovenadobi.cz/noze-a-brousky/  

 

A takhle to vypadá v udírně cca po 4 hodinách uzení:

 

Hotovo :-) 

 

 

 

 

Proč si koupit keramický gril

Proč je dobré používat keramický gril?

Grilování je oblíbenou letní aktivitou mnoha lidí po celém světě. Je to čas, kdy se rodina a přátelé setkávají, aby si společně užili dobrého jídla a pohody. Zatímco tradiční grily na dřevěné uhlí nebo plyn jsou stále velmi oblíbené, keramické grily si v poslední době získaly značnou popularitu. Proč? Přečtěte si několik klíčových důvodů, proč byste měli zvážit nákup keramického grilu.

  1. Excelentní tepelná izolace: Keramika je známa svou schopností udržovat a rozložit teplo rovnoměrně. Díky tomu může keramický gril dosáhnout vyšších teplot a udržovat je déle, což vede k rychlejšímu a efektivnějšímu grilování.

  2. Všestrannost: S keramickým grilem můžete nejen grilovat, ale také péct, smažit nebo dokonce udit. To znamená, že můžete připravovat širokou škálu pokrmů od stejků až po pizzu.

  3. Úspora paliva: Díky své schopnosti udržovat teplo keramické grily spotřebovávají méně dřevěného uhlí nebo jiného paliva, což šetří peníze i životní prostředí.

  4. Lépe zachovává vlhkost: Keramické grily efektivně zadržují vlhkost uvnitř, což vede k šťavnatějším a chutnějším pokrmům.

  5. Dlouhá životnost: Keramické grily jsou odolné vůči korozi a vysokým teplotám, což znamená, že mohou vydržet mnoho let bez potřeby náhrady nebo opravy.

  6. Přesná kontrola teploty: Díky kombinaci ventilačních otvorů a vlastnostem keramiky můžete s keramickým grilem dosáhnout a udržovat přesnou teplotu požadovanou pro vaše vaření.

  7. Méně nezdravých tuků: Keramické grily umožňují tukům kapajícím z masa odkapávat pryč, což může vést k zdravějšímu vaření.

  8. Skvělá chuť: Mnoho lidí tvrdí, že jídlo připravené na keramickém grilu má lepší chuť díky rovnoměrné distribuci tepla a schopnosti uchovat vlhkost.

Závěr:

Keramické grily nabízejí řadu výhod, které z nich dělají vynikající volbu pro vášnivé kuchaře i pro ty, kteří hledají kvalitní a grilovací zařízení které vydrží dlouhé roky. Ať už jste začátečník v grilování nebo zkušený šéfkuchař, keramický gril může obohatit vaši kulinářskou zkušenost.

349685323_915195529570814_1591479227060658540_n

Jak správně připravit maso na grilování: Kompletní průvodce

Grilování je často považováno za jednoduchý způsob přípravy jídla, hlavně díky své jednoduchosti a minimu vyžadovaného nádobí. Ale k dosažení dokonalého, šťavnatého a chutného masa je potřeba dodržovat některé pokyny. Podívejte se na běžné chyby při grilování masa a domácích burgerů a naučte se, jak se jim vyhnout.

Maso na hamburgery

Při přípravě masových placek na burgery je klíčem k šťavnatosti a měkkosti minimalizace hnětení a míchání. Přílišné hnětení vymačká z masa veškerou šťávu a vzduch, což vede ke špatným výsledkům. Je tedy lepší všechny ingredience jemně promíchat rukama a maso rozdělit na rovnoměrné kousky. Ty pak na roštu nebo kameni jen lehce roztlačte a uvidíte, že vaše burgery budou nadýchanější než dříve. Se skvělými domácími bulkami budou vaši hosté nadšeni.

K marinádě s láskou

Marinování masa je klíčovým krokem při jeho přípravě na grilování. Marináda nejenže vylepší chuť masa, ale také jej učiní měkčím. Klasické marinády často obsahují směs oleje, kyselin (jako je citrónová šťáva nebo ocet) a různých druhů koření. Doba marinování závisí na typu masa, ale obecně platí, že čím déle maso marinujete, tím lepší bude výsledek - ideálně přes noc. 

Pokud je vaší praxí marinovat maso před grilováním a nechat ho v lednici odpočívat, vynechejte sůl. Sůl může narušit strukturu masa a vytáhnout šťávu ještě před jeho grilováním. Solte maso až těsně před jeho přípravou.

Správná teplota je základ

Podobně jako při vaření na pánvi by měl být i gril dostatečně rozpálený. Pokud maso položíte na gril příliš brzy, nebude se správně grilovat, ale pouze se ohřívat, což může vést k vysušení masa. Gril nechte zavřený a rozpálit se po dobu 10–15 minut, než na něj položíte maso. Tímto způsobem budou vaše masové pokrmy šťavnaté, rychleji hotové a rošt grilu se bude lépe čistit.

Nejenže by mělo být maso před grilováním vytaženo z chladničky, aby se zahřálo na pokojovou teplotu, ale také gril by měl být předehřátý na vhodnou teplotu. Pro grilování steaku je doporučená teplota vyšší, zatímco pro drůbež nebo vepřové maso je lepší středně vysoká teplota.

Dobré je například teploty při grilování střídat. Nejprve položte maso na vysokou teplotu, aby se uzavřelo a šťáva zůstala uvnitř. Postupně snižujte teplotu, aby maso měklo a propeklo se. Výsledkem by mělo být šťavnaté a křehké maso. Každé otevření grilu snižuje teplotu a prodlužuje dobu grilování, takže se snažte otevírat gril co nejméně.

Místo odpočinku

Klíčovým krokem, který často bývá opomíjen, je nechat maso po ugrilování odpočinout. To umožní šťávám v masu se rovnoměrně rozložit a výsledné maso bude šťavnatější a chutnější. Doporučuje se, aby doba odpočinku byla minimálně pět minut, ale pro větší kusy masa je ideální až 10-20 minut.

 

Jaké palivo pro grilování je to nejlepší?

Grilování je jedním z nejoblíbenějších způsobů přípravy jídla během letních měsíců. Ať už jste milovník steaku, chutnají vám šťavnaté klobásy nebo dáváte přednost grilované zelenině, výběr správného paliva pro váš gril může výrazně ovlivnit výslednou chuť vašich pokrmů. Takže jaké palivo je pro grilování to nejlepší?

Dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí je klasickou volbou pro grilování. Jeho charakteristický kouř dodá vašim pokrmům autentickou a nenapodobitelnou grilovací chuť. Pokud chcete grilovat na dřevěném uhlí, měli byste se rozhodnout pro kvalitní produkt, který poskytne dlouhodobé a rovnoměrné hoření.

Výhodou dřevěného uhlí je, že je schopno dosáhnout vyšších teplot, což je ideální pro grilování steaku na skvělou chuť. Nevýhodou může být složitější manipulace a delší doba, než uhlí dosáhne správné teploty.

Kvalitní dřevěné uhlí najdete na: www.znackovenadobi.cz/grilovaci-uhli/

Brikety

Brikety jsou dalším oblíbeným palivem pro grilování. Jedná se o stlačené dřevěné uhlí, které poskytuje konzistentní a dlouhotrvající teplo, ideální pro pomalé grilování nebo kouření. Brikety se méně hoří, ale hoří déle a rovnoměrněji než dřevěné uhlí.

Brikety jsou ideální pro grilování větších kusů masa nebo pokrmů, které vyžadují delší dobu grilování. Nevýhodou může být nižší teplota ve srovnání s dřevěným uhlím.

Plyn

Plynové grily jsou oblíbené pro svou snadnou manipulaci a rychlý start. Plynový gril může dosáhnout požadované teploty za několik minut a umožňuje jednoduchou regulaci teploty.

Plynové grily jsou čisté a efektivní, ale nemají charakteristickou chuť kouře, kterou mnozí s grilováním spojují. Pokud je pro vás důležitá rychlost a pohodlí, může být plynový gril správnou volbou.

Elektrický gril

Elektrické grily jsou nejjednodušší na použití, neboť stačí zapojit do zásuvky a můžete začít grilovat. Jsou ideální pro grilování v interiéru nebo na místech, kde je oheň zakázán.

Elektrické grily jsou pohodlné a snadno ovladatelné, ale stejně jako plynové grily nedodávají jídlu ten autentický kouřový aroma.

Závěr

Jaké palivo je tedy to nejlepší pro grilování? Odpověď na tuto otázku záleží na vašich osobních preferencích, dostupnosti paliva a typu pokrmů, které plánujete grilovat. Pokud dáváte přednost autentickému kouřovému aromatu, měli byste se rozhodnout pro dřevěné uhlí nebo brikety. Pokud je pro vás na prvním místě pohodlí a snadná manipulace, pak jsou pro vás ideální plynové nebo elektrické grily.

Logo Značkové Nádobí

Na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.