Registrujte se a získejte 5 % slevu na první nákup a PDF kuchařku zdarma.

Litinové hrnce

2 položek celkem
Smaltovaný litinový hrnec Belis/Sfinx Queen Line, 10 cm, 0,25 l
439 Kč –2 %
354,55 Kč bez DPH
429 Kč

Průměr: 10 cm Objem: 0,25 l Výška: 10 cm Poklice: Ano Indukce: Ano

Kód: 00000-0000507A
Smaltovaný rendlík Belis/Sfinx Green Line, 24 cm, 4,5 l
489 Kč –4 %
387,60 Kč bez DPH
469 Kč
Kód: 52524-182000M5

Litinové hrnce a litinové nádobí nepatří k nejžádanějším typům nádobí. Na druhou stranu je najdete téměř v každé domácnosti. A kde je mají, tam je dědí z generace na generaci. Čím to je? Pojďme si nejdřív říct, co to vlastně litina je. A jak se litinové hrnce vyrábějí.

Litina je vlastně slitina surového železa a uhlíku. Slitina uhlíku obsahuje více než 2,14 %. Pokud je uhlíku méně, vzniká jiná slitina – ocel, co se používá třeba na ocelové pánve. A jak se z litiny vyrábí nádobí? Litinové hrnce vznikají odlévání do pískových forem. Nevýhodou takové výroby je to, že z každé formy vznikne jen jeden kus. Můžeme tedy říct, že každý litinový hrnec je originál.

Jak asi tušíte, taková výroba nemůže být (a ani není) levná. A protože je litina především železo, jsou litinové hrnce nejen skutečně těžké, ale vydrží desetiletí. Ale i litina se za ta léta dočkala inovace.

Litinové hrnce najdete bez povrchové úpravy i s povrchovou úpravou – známým smaltem. Smaltovaný povrch a smalt vůbec je křemičitá tavenina, která se na povrch litinového nádobí pokryje při vylití slitiny do formy. Tavenina tak tvoří hladkou a lesklou vrstvu.

Litina je materiál, který úžasně vede teplo. Rovnoměrně a po celém objemu hrnce a zároveň je schopná teplo akumulovat a držet. Z litinového nádobí tedy můžete servírovat.

Litinové pánve a hrnce jsou prostě nepřekonatelné při pomalém vaření a dušení. Ve svém důsledku litina také šetří energii. Ale i litina má své „mínusy“.

Logo Značkové Nádobí

Na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.